Vnetje jeter – pegasti badelj
- Home
- Vnetje jeter – pegasti badelj
Vnetje jeter – pegasti badelj
Spodaj je napisano besedilo za vse, ki jih zanimata izraza vnetje jeter pegasti badelj.
Vnetje jeter ali hepatitis navadno nastane zaradi katerega od petih hepatitisnih virusov, ki jih imenujemo A, B, C, D, in E. Vnetje jeter lahko povzročijo tudi nekatera zdravila ali strupi. Vnetje jeter lahko poškoduje jetrne celice in se lahko razvije v jetrno cirozo, kronično jetrno bolezen z napredujočim vnetjem in razraščanjem vezivnega tkiva in propadanjem jetrnih celic.
Pri težavah z jetri morate vedno takoj obiskati zdravnika, hitro odkrita bolezen ima vedno večje možnosti za ozdravitev. Zdravnik bo s pregledom in določenimi preiskavami lahko izločil morebitne podobne bolezni, ki zahtevajo drugačno zdravljenje. Podobne simptome lahko imate tudi pri žolčnih kamnih, raku na jetrih ali trebušni slinavki (Fatty Liver, Liver Inflammation)
Kako prepoznamo vnetje jeter?
- splošno pomanjkanje moči in energije
- izguba apetita in občasna slabost
- splošno slabo počutje s hujšanjem
- otekanje spodnjih okončin
- očesne beločnice in koža se rumeno obarvajo, kar lahko kaže na zlatenico
- okrog očesnih vek nastanejo majhni rumeni kožni vozliči
- otekanje trebuha zaradi kopičenja tekočine
Zakaj zbolimo za vnetjem jeter?
Vnetje jeter najpogosteje povzročijo virusi. Virusne okužbe se razlikujejo po resnosti in po težavnosti zdravljenja. Nekatere vrste hepatitisa lahko povzročijo cirozo jeter, ki postopoma uničuje jetrne celice. Ciroza lahko nastane tudi zaradi čezmernega pitja alkohola, jemanja nekaterih zdravil ali toksičnega učinka nekaterih kemičnih snovi (3).
Vnetje jeter pegasti badelj
Kako zaščitimo svoja jetra?
Pri vnetju jeter morate biti z uporabo zdravilnih zelišč previdni in jih ne smete jemati brez posveta z zdravnikom (4).
Pegasti badelj
Najbolj znana zdravilna rastlina za bolezni jeter je prav gotovo pegasti badelj. V njegovih semenih se nahajajo zdravilne snovi, ki ščitijo jetra pred strupi iz okolja, obenem pa pomagajo jetrom da se lažje obnavljajo. Zaradi antioksidativnega delovanja pegastega badlja so naša jetra zaščitena tudi pred strupi ki jih izloča alkohol.
Pri kroničnem hepatitisu ali cirozi jeter jemljemo tablete pegastega badlja 200 mg dvakrat na dan.
Pegasti badelj lahko izzove alergične reakcije,v tem primeru ga takoj nehamo uživati.
Artičoka
Tudi artičoka se že stoletja uporablja za zdravljenje prebavnih motenj, zlasti tistih, ki so povezane z jetri in žolčnikom. Flavonoidi v listih artičoke spodbujajo pretok žolča in pospešujejo obnavljanje jetrnih celic, ob pomoči raznih soli in mineralov pa delujejo tudi kot diuretik in s tem blaži težave z ledvicami.
Pri težavah z jetri in ledvicami si pripravimo prevretek iz 40 gramov suhih listov, ki ga prelijemo z 1 litrom vrele vode, namakamo 10 minut in precedimo. Pijemo trikrat na dan po eno skodelico, vedno 20 minut pred obrokom.
Artičoko v obliki kapsul jemljemo dvakrat na dan pred jedjo.
Viri: James Duke in Michael Castleman, Zelišča, hrana in recepti za zdravje
Earl Mindell, Vedno zdravi
Priporočilo: oglejte si še top 5 nasvetov, ki jih je treba upoštevati za zdravje (na prvi strani).
Ključne besede: vnetje jeter pegasti badelj