Kaljeno steklo – kuhinjska stekla, steklene tuš kabine, nadstreški, ograje…
- Home
- Gostujoči članki
- Kaljeno steklo – kuhinjska stekla, steklene tuš kabine, nadstreški, ograje…
- On
- By
- Categories: Gostujoči članki
Kaljeno steklo – kuhinjska stekla, steklene tuš kabine, nadstreški, ograje…
Kaljeno steklo je čudovit material za notranje in zunanje oblikovalske dodatke. Njegov eleganten videz, trpežnost in vsestranskost so razlogi, da ga v svoje zamisli vključujejo oblikovalci po vsem svetu. Prav tako je material, za katerega je zelo enostavno skrbeti.
V sodobnem svetu se kaljeno steklo uporablja praktično na katerem koli področju. Pri podjetju Steklarstvo Breg* so specializirani za uporabo stekla z nizko vsebnostjo železa.
Kaj pomeni „nizka vsebnost železa“ in zakaj je takšno steklo boljše?
Steklo z nizko vsebnostjo železa se v končnih izdelkih uporablja zaradi svoje osnovne lastnosti: visoke prepustnosti svetlobe. Pravzaprav obstajata dve vrsti kaljenega stekla. Poglejmo ju:
• Klasično steklo – ne dovolite, da vas ime „steklo“ zavede. Klasično steklo, kljub temu, da je najpomembnejši tip kaljenega stekla, ne velja za najbolj prosojno. Steklo na splošno nima visoke vsebnosti železa, a je le to prisotno v vsakem steklu. Navadno prozorno kaljeno steklo ima nagnjenost k zelenemu odtenku, kakršno lahko vidite pri “staromodnih” steklenicah Coca Cole*. Če izberete klasično steklo in zanj želite, da bo obarvano v določenem barvnem odtenku, lahko višja vsebnost železa, povzroči težave pri ujemanju barv.
• (2) Steklo z nizko vsebnostjo železa – steklo z nizko vsebnostjo železa je veliko bolj prosojno, kot standardno prozorno steklo. Ta vrsta stekla ni zaželena le zaradi boljšega barvnega ujemanje, kot smo že omenili, temveč tudi zaradi večje prosojnosti, brez zelenkastega odtenka.
Kako se izdeluje kaljeno steklo?
Kaljeno steklo je bilo prvotno izdelano z ekstremnim segrevanjem nad 720 stopinj Celzija. Nato se je takšno steklo, s pomočjo zraka, hitro ohladilo, kar je površino dodatno utrdilo.
Medtem, ko se površina, zaradi hitrega hlajenja, krči, je jedro še vedno vroče. Ko se počasi ohlaja tudi sredica stekla, nastajajo različne plasti. Izjemna natezna napetost je tisto, kar ga naredi “zakaljenega” in ga ojača, kot že pove samo ime.
Sodobnejša metoda izdelave kaljenega stekla je napredovala v kemični postopek, pri katerem se steklo potopi v izjemno vročo kemično mešanico kalijevega nitrata. Kemična zmes nitrata prisili površinsko plast stekla, da se le ta “stisne”. Kemična metoda izdelave kaljenega stekla poskrbi, da je le to še veliko močnejše, kot je bilo po prvotni metodi izdelave. Kaljeno steklo je zato postalo zelo priljubljen material v gradbeništvu.
Sodobna postavitev kaljenega stekla
Kaljeno steklo danes omogoča različne možnosti uporabe, ki zagotovo dopolnjujejo “mega stajlinge”. Uporablja se lahko, ne samo, kot različne stenske obloge in kuhinjska stekla, pač pa tudi v različnih arhitekturnih projektih, kot so steklene stene, balkonske in stopniščne ograje, strehe na nadstreških in terasah* in še veliko drugih projektih.
Priporočamo: Uporaba CBD olja – Ali ima kanabidiol res zdravilne učinke?