Kako na hitro ozeleniti okolico hiše?
- Home
- Gostujoči članki
- Kako na hitro ozeleniti okolico hiše?
- On
- By
- Categories: Gostujoči članki
Kako na hitro ozeleniti okolico hiše?
Okolico svoje hiše najhitreje ozelenimo s položitvijo travne ruše. Namesto sejanja trave, kjer je okolica hiše, zelena v roku dveh ali treh mesecev, s položeno travno rušo, dosežemo ozelenitev v enem dnevu. Kupiti moramo samo travno rušo (ki se največkrat prodaja po balah), pripeljati na dvorišče in položiti. Robe travne ruše, ki segajo preko betonskih robnikov in teras, odrežemo s skalpelom za travo.
Polaganje travne ruše, približno v velikosti povprečne slovenske družinske parcele, cca. 10 arov, traja največ en dan, če to delamo sami, mojster za polaganje travne ruše, pa vam 10 arov, položi še prej, v polovici dneva.
Predpogoj za nemoteno in hitro položitev travne ruše je, da je zemlja, na katero bo položena ruša, ustrezno in primerno pripravljena. Zhraljanja, odstranjena korenin in plevela, poravnana, brez izboklin in lukenj in na splošno ravna.
Pred samim polaganjem travne ruše je dobro, če je zemlja tudi kak dan prej srednje močno namočena – to pa je bolj odvisno od okolice in podnebja, v katerem se nahaja vaša hiša.
Kaj je ceneje? Polaganje travne ruše ali sejanje?
V obeh primerih je najceneje, če se dela lotimo sami. V obeh primerih je treba najprej zemlja pravilno pripraviti, po možnosti tudi predgnojiti, nato pa sledi sejanje travnih semen ali polaganje ruše.
Za sejanje se ljudje večkrat odločijo sami, ker je pač samo delo nezahtevno – edino treba je biti pozoren, da izberemo pravo travno seme in, da ga posejemo pravilno, pri polaganju travne ruše, pa ljudje raje najamejo mojstra. Zato je pogosto polaganje travne ruše dražje, še posebej, če mojstru zaupamo tudi predpriravo terena (2).
Kako skrbeti za ozelenitev po sejanju trave ali polaganju travne ruše?
V obeh primerih moramo poskrbeti za ustrezno in pogosto zalivanje predvsem na začetku. Posejano travo lahko zalijemo vsak dan, na začetku zelo narahlo, da ne odplaknemo semen, položeno travno rušo od začetka zalivamo zato, da se ta čimprej sprime z zemeljsko podlago. Pri travni ruši, lahko prej preklopimo na standardno namakanje zelenice, posejano travo, pa je dobro zalivati najmanj tako dolgo, da trava vzklije do 2cm, potem pa lahko intenziteto zalivanja, umirimo na tri do štirikrat na teden (1).