- On
- By
- Categories: Aktualno, Gostujoči članki
Arganovo olje je čudež in lastnosti niacina
Arganovo olje je čudež
Arganovo olje je čudež iz narave, ki ga v Maroku že več generacij uporabljajo kot sredstvo za negovanje in vlaženje las. V zadnjih letih so izdelki z arganovim oljem prodrli v zahodne države in postajajo vse bolj priljubljeni tako doma kot pri profesionalnih frizerjih.
Kako arganovo olje deluje na lase?
Arganovo olje je čudežno olje, ki vsebuje velik delež maščobnih kislin, vključno z oleinsko in linolno kislino. Te kisline delujejo kot vlažilno sredstvo za lase, jih vlažijo in pomagajo ohranjati vlago. Olje je bogato tudi z vitamini, minerali in antioksidanti, vključno s pomembnim vitaminom E. Zaradi teh lastnosti arganovo olje pomaga naravno povečati elastičnost in lasem povrniti sijaj.
Pomembna je tudi njegova sposobnost hranjenja las. Poškodujejo jih vsakodnevno onesnaževanje, neustrezni kemični izdelki in tudi visoka temperatura. Arganovo olje je čudež, ki lahko s svojimi antioksidativnimi lastnostmi obnovi in nahrani lase. K temu v veliki meri prispeva tudi vitamin E, ki prav tako pomaga preprečevati cepljenje las.
Maročanke uporabljajo arganovo olje kot naravno zaščito pred poškodbami zaradi sonca. Znanstvene študije so celo potrdile, da ima sposobnost zaščititi lase pred prostimi radikali iz sonca in ultravijolično svetlobo.
Kako arganovo olje pomaga koži?
Obnavlja, neguje in vlaži kožo ter polt
ima močan antioksidativni učinek
Idealno za starejšo kožo – zmanjšuje zabuhlost in gube
Zmanjšuje nastajanje sebuma
Vlaži in neguje suhe ustnice
ima močne protivnetne učinke – pomaga pri zdravljenju ekcemov, aken in sončnih opeklin
Kako arganovo olje pomaga lasem in nohtom?
Vlaži lase, spodbuja njihovo elastičnost in jim daje naravni sijaj
ščiti lase pred poškodbami zaradi sonca
Pomaga preprečevati razcepljene konice
Obnavlja in regenerira lase od korenin do konic
Preprečuje izpadanje las in prispeva k zdravi rasti las
Izboljša kakovost nohtov in zmanjša njihovo krhkost
Niacin je znan tudi kot vitamin B3 ali PP. Manj ljudi pa ve, da je nikotinska kislina tudi niacin. V telesu ima veliko funkcij, med katerimi so živčni sistem in spolni hormoni. Druge zanimive funkcije vitamina PP vključujejo krepitev samozavesti. Njegovo pomanjkanje je zelo neprijetno. To lahko resno ogrozi zdravje. Da bi to preprečili, je treba v prehrano vključiti določene skupine izdelkov, ki bodo telo oskrbeli s potrebnim vitaminom.
Niacin – kaj je to?
Niacin je vitamin z velikim vplivom na telo. Čeprav je eden redkih vitaminov, ki jih telo sintetizira samo, je njegova količina premajhna, da bi se izognili pomanjkanju. Zato je tako pomembno, da niacin zaužijete s hrano ali v obliki zunanjega dodatka, ki omogoča hitro nadomestitev pomanjkanja. Niacin vpliva na delovanje možganov in perifernega živčnega sistema. Ena od posledic njegovega pomanjkanja je pelagra. Čeprav sama bolezen v sodobnem svetu ni več velik problem, za njo še vedno trpijo na primer alkoholiki. Ta bolezen je drugo ime dobila zaradi niacina, tj. vitamina PP (antipelargično sredstvo).
Učinki pomanjkanja niacina
Pomanjkanje niacina se najpogosteje kaže s pelagično vročino. Slednje ima številne neprijetne učinke. Med njimi so težave z ustno votlino, natančneje z njenim vnetjem. Pelagija se kaže tudi v težavah s kožo. Med njimi so tudi debelina in rdečica kože, mehurji, temno rjave lise na vratu, rokah in obrazu. Poleg tega bolezen prizadene tudi prebavni sistem in povzroča drisko. Vpliva tudi na psiho, saj povzroča nespečnost, splošno šibkost in različne duševne motnje.
Niacin – kako deluje in pri čem pomaga?
Niacin ima s kozmetičnega vidika neprecenljive lastnosti. Njegov učinek na kožo ni le zaščita pred luščenjem. Predvsem pa ta vitamin prodre v globlje plasti kože. Zato se učinkovito bori proti težavam, kot so mozolji, hrapavost, rdečica in vnetje. Vitamin PP deluje tudi kot prevodnik. Drugim hranilnim snovem omogoča, da prodrejo globlje v kožo. Zato je tako pogosta sestavina kozmetičnih izdelkov, zlasti krem za obraz in telo.
Na dobro stanje kože ima velik vpliv tudi vitamin PP. Ščiti kožo pred izsušitvijo zaradi izgube vode. Niacin ustavi ta proces. Uravnava procese obnavljanja povrhnjice in spodbuja nastajanje kolagena, ki vpliva na čvrstost kože. Vitamin B3 deluje kot močan antioksidant. Ne le da preprečuje nastanek prostih radikalov. Prav tako ščiti kožo pred UV-sevanjem, ki prispeva k procesu staranja kože. Niacin ščiti pred hiperpigmentacijo in preprečuje nastanek novih kožnih sprememb. Vse to prispeva k bolj gladki, zdravi in mladostni koži.
Vitamin B3 deluje na živce v zelo širokem smislu. Sodeluje pri presnovi maščobnih kislin, ogljikovih hidratov in aminokislin. Sodeluje tudi pri nastajanju rdečih krvničk, znižuje holesterol in širi krvne žile. Prav tako lahko preprečuje strupene učinke zdravil in drugih kemičnih spojin. Kot vitamin, ki izboljšuje razpoloženje, niacin podpira zdravljenje nekaterih duševnih motenj, vključno z depresijo ali shizofrenijo.