- On
- By
- Categories: Aktualno, Gostujoči članki
Kapsule Ashwagandha BIO in njihovi učinki
Kapsule Ashwagandha BIO in njihovi učinki
Kapsule Ashwagandha BIO – Vitania soporificum ali indijski ginseng, tudi pod temi imeni je znan neopazen grm, katerega korenina ima skoraj čudežne učinke, ki presegajo mnoga zdravila in poživila.
Kapsule Ashwagandha BIO imajo kompleksno delovanje, saj vsebujejo tako imenovane Withanolides, tropan alkaloide, glikozide, laktone, glicin, alanin, prolin, snovi steroidne narave, triptofan in cistin ter veliko število mineralov in elementov v sledovih, kot je železo.
Ashwagandha se pogosto uporablja v najstarejši medicini na svetu, ajurvedski medicini. Ajurveda je starodavni sistem zdravljenja, katerega cilj je ugotoviti izvor bolezni, jo pozdraviti z zelišči, aromaterapijo in drugimi tehnikami ter preprečiti, da bi se bolezen vrnila.
Da ne gre za šarlatanstvo, temveč za učinkovit sistem zdravljenja, dokazuje dejstvo, da je Svetovna zdravstvena organizacija uvrstila ajurvedo na seznam veljavnih sistemov zdravljenja.
Prijazno pozdravljanje so kot afrodiziak uporabljali že v stari Mezopotamiji. Seveda so ga veliko uporabljali tudi v Indiji, kjer ga še danes pogosto uporabljajo kot antidepresiv.
Že njegovo ime pove, da gre za zelišče z močnimi učinki. Izhaja iz kombinacije dveh sanskrtskih besed – Ashwat pomeni konj in Gandhi sila pomeni konjska moč.
Pomembno podpira duševnost, spomin, spolno moč in odpornost. Razpon njegovih učinkov je zelo širok, predstavljajmo si jih vsaj pet:
1. Naravni antidepresiv
Kapsule Ashwagandha BIO se včasih imenujejo tudi naravni valium. Pravijo, da ga indijski menedžerji uporabljajo namesto valiuma, da se bolje spopadajo s stresom. Pomirja in hkrati daje energijo, tako da je človek bolj uravnovešen in učinkovitejši.
Njegovi učinki so boljši od številnih kemičnih antidepresivov. Človek se počuti veliko bolj vitalnega in zdravega, kar je povezano z večjim veseljem do življenja. Izboljšuje um, pomaga razmišljati konstruktivno in optimistično.
Ko smo pod stresom, naše telo proizvaja stresni hormon – kortizon. Večji odmerek kortizola v krvi lahko povzroči izgubo in oslabitev mišic. Prav tako lahko spodbuja dva najpogostejša dejavnika, ki povzročata staranje, in sicer nastanek gub in kognitivne motnje.
Za kaj je koristen vitamin B3 (niacin)
Niacin ali vitamin B3 je v vodi topen vitamin.
Normalna energijska presnova,
normalno delovanje živčnega sistema in duševne dejavnosti,
ohranjanje zdravih sluznic in kože ter
zmanjšanje izčrpanosti in utrujenosti.
Vitamin B3 v živilih
Vitamin B3 je zelo razširjen v živilih. Najdete ga v jetrih, pustem in perutninskem mesu, stročnicah, pivskem kvasu, tuni, sončničnih semenih, arašidih, pšeničnih kalčkih, mleku in mlečnih izdelkih, jajcih ali prehranskem kvasu. Če ste navdušeni jedci koruze, boste niacin dobili le iz pražene koruze.
Kaj povzroča pomanjkanje vitamina B3
Pri avitaminozi pelagre so značilne tri D –
Demenca (zmedenost, nespečnost, halucinacije, izguba spomina, tresenje, huda duševna stanja),
driska (driska, izguba telesne teže, pomanjkanje apetita),
dermatitis (vnetje kože, preobčutljivost). Pri nas je izjemna.
Pomanjkanje vitamina B3 lahko dodatno povzroči:
Utrujenost,
pojav izpuščajev na koži, zlasti kadar je izpostavljena sončni svetlobi,
prebavne motnje,
pomanjkanje apetita,
duševne motnje,
nespečnost,
migrene ali
depresivna stanja.
Kdo potrebuje več vitamina B3
Alkoholiki, kadilci in ljudje z boleznimi ledvic potrebujejo več niacina.
Potreba po niacinu se poveča tudi pri vročini, okužbah, nosečnosti, dojenju, povečanem telesnem in duševnem naporu, uživanju velikih količin sladkorja in sladkarij ter v starosti.
Presežek vitamina B3 ali prevelika količina česar koli je škodljiva
Odvečne količine niacina se izločijo z urinom. Zato je prevelik odmerek malo verjeten. Če pa bi niacin dlje časa jemali v gramskih odmerkih (nad 3 g na dan), bi lahko prišlo do rdečice kože, bolečin v želodcu, slabosti, driske in poškodb jeter. Toksični odmerek je 1,8 grama na kilogram telesne teže.
Dnevni odmerek vitamina B3 (niacin)
Odrasli moški potrebuje približno 16 mg niacina na dan, ženska pa približno 14 mg. To ustreza približno 150 g piščanca ali običajni porciji ribe.
Priporočeni dnevni odmerek za nosečnice je 17 mg, za doječe matere pa 20 mg.
Priporočeni dnevni odmerek vitamina B3 za otroka je 5-13 mg (odvisno od starosti).
Vitamin B3 – nasvet farmacevta
Niacin jemljite v kombinaciji z drugimi vitamini skupine B. Vitamini se med seboj dopolnjujejo, saj v telesu delujejo skupaj. Najboljši vir vitaminov B je pivski kvas.