- On
- By
- Categories: Aktualno, Gostujoči članki
V KATERIH PRIMERIH IZBRATI TOPLOTNO ČRPALKO ZRAK VODA?
Povprečna slovenska družina za ogrevanje vsako sezono porabi približno 1.500 €. So tudi pri vas stroški tako visoki, morda še višji? Potem razmislite, kako bi obstoječ sistem ogrevanja nadomestiti z novim, učinkovitejšim.
Prav visoki letni stroški ogrevanja so razlog, da se vse več gospodinjstev odloči za nakup in montažo toplotne črpalke. Zagotovo veste, da poznamo več vrst toplotnih črpalk, ki se med seboj razlikujejo glede na vir energije, iz katerega črpajo toploto (zrak, podtalna voda ali zemlja).
Ločimo tri sisteme toplotnih črpalk, in sicer zrak/voda, zemlja/voda in voda/voda. Katerega izbrati?
Delovanje toplotne črpalke zrak/voda
Kako toplotna črpalka sploh deluje je vprašanje, ki se pojavi pri večini potencialnih investitorjev. »Toplotne črpalke delujejo po principu korelacije med temperaturo, tlakom in volumnom plina oz. hladiva. Če plinu tlak zmanjšamo, se temperatura zniža, v kolikor ga povečamo, pa se poviša. Kar pomeni, da mora toplotna črpalka bodisi spustiti svojo temperaturo pod raven izvora energije, bodisi jo dvigniti nad raven potrebno za ogrevanje prostorov in vode,« pojasni Blaž Vajda iz tehničnega oddelka podjetja Orca Energija.
Se sprašujete, zakaj sploh izbrati toplotno črpalko? Preverite prednosti tovrstnega načina ogrevanja.
Toplotna črpalka je toplotni stroj, ki deluje krožno. Cevni krogotok je nepredušno zaprt, edini gibljivi del je kompresor. Razlaga je precej preprosta. Gre za prenos toplote iz vira z višjo temperaturo na mesto, kjer to temperaturo potrebujemo. Sistem zrak/voda sestavljajo trije med seboj neodvisni krogotoki:
- Prvi krogotok zbira toploto iz zraka in jo prenese v drugi krogotok.
- Drugi krogotok je hladilni. S pomočjo električne energije dvigne temperaturo in s tem doda toploto.
- Tretji krogotok vso nastalo toploto prenese v ogrevalni sistem zgradbe.
Zrak je obnovljiv vir energije, ki ga nikoli ne zmanjka
Zrak je glavni vir energije za delovanje toplotne črpalke zrak/voda. Zrak je vse naokoli nas in tako lahko takšno toplotno črpalko brez večjih dodatnih stroškov ali posegov namestimo v praktično kateri koli objekt. Zraka je na voljo ga je več kot dovolj in prav zato je ta tip toplotne črpalke tako zelo priljubljen.
Toplotna črpalka zrak/voda za svoje delovanje potrebuje tudi nekaj električne energije, a ker ta delež ni velik, se na ta račun položnice opazno ne zvišajo.
Kompatibilnost toplotnih črpalk zrak/voda z različnimi načini ogrevanja
Uporabniki lahko izbirajo med visokotemperaturnimi toplotnimi črpalkami in nizkotemperaturnimi toplotnimi črpalkami. V čem je razlika in kdaj izbrati katero?
Visokotemperaturne toplotne črpalke so odlična izbira za starejše in slabše izolirane objekte, ki imajo radiatorsko ogrevanje. Njihovo delovanje je izjemno ekonomično tudi v primerih, ko so zunanje temperature ekstremno nizke.
Nizkotemperaturne toplotne črpalke so primerne za novogradnje in dobro izolirane objekte. So primerna izbira za ogrevanje stanovanja s talnim gretjem, stenskim ali stropnim ogrevanjem ter ogrevanje sanitarne vode v vgrajenem grelniku sanitarne vode.
Enostavna vgradnja toplotnih črpalk zrak/voda
Toplotne črpalke zrak/voda veljajo za najugodnejši, najpogosteje izbran ter z vidika namestitve in vzdrževanja najenostavnejši sistem. Njihova montaža namreč ne zahteva pridobivanja gradbenih dovoljenj, vrtanja vrtin ali polaganja horizontalnih kolektorjev, kar pri sistemih zemlja/voda ali voda/voda močno zviša višino finančnih vložkov. Namestitev je hitra in enostavna.
Previdno pri izbiri ponudnika
V poplavi vseh ponudnikov toplotnih črpalk, se zagotovo znajdete v dilemi, komu zaupati. Nakup toplotne črpalke je dolgoročna investicija, zato mora biti premišljena in skrbno načrtovana. Od ponudnika zahtevajte tehnične podatke o COP (grelno število) in toplotni moči pri nizki temperaturi, prepričajte se, kako delujejo elektro grelci in kam bodo postavili zunanjo enoto, da bo delovala optimalno, hkrati pa ne bo moteča za okolico.