Katera živila lahko uživamo pri lchf dieti?
- Home
- Gostujoči članki
- Katera živila lahko uživamo pri lchf dieti?
- On
- By
- Categories: Gostujoči članki
Katera živila lahko uživamo pri lchf dieti?
Pri lchf prehranjevanju, se moramo držati določenih pravil. Osnovno pravilo je lchf razmerje živil, ki določa, da zmanjšamo uživanje ogljikovih hidratov in povečamo vnos maščob. Lchf živila morajo biti sveža in organsko pridelana. To pomeni brez vsebnosti pesticidov ali drugih strupov, ki jih uporabljajo za pospeševanje rasti. Prehranjevanje na nizkohidraten način ni zahtevno, zato se tudi začetniki dobro znajdejo. Seznam živil, ki so dovoljene pri lchf, je običajno dovoljen pri ketonskem prehranjevanju.
Ketoza je presnovni proces, ki poteka takrat, ko telo za pridobivanje energije ne dobi dovolj glukoze. Premalo glukoze dobi iz ogljikovih hidratov in zato porablja maščobe. Pri tem procesu nastajajo spojine, ki jih imenujemo ketoni. Preden se lotimo lchf diete, se moramo poučiti kakšno je pravilno lchf razmerje živil in spoznati kateri lchf recepti so najboljši za začetek.
Katera so ustrezna lchf živila?
Ustrezna lchf živila iz živalskih virov
- Pri sestavljanju lchf jedilnika, so nepogrešljiva jajca, ki morajo biti iz ekološke pridelave ali proste reje.
- Meso divjih živali ali živali, ki so bile na paši. Lahko so prašiči iz proste reje, pašno govedo in divje ribe.
- V lchf obroke vključimo tudi drobovino, se pravi ledvica, jetrca in srce.
- Od mlečnih izdelkov lahko uporabimo polnomastno mleko, jogurt, sir, smetana in maslo.
Maščobe primerne pri lchf dieti
- Primerne maščobe pri lchf so naslednje: gi maslo, kokosovo maslo, svinjska mast in loj za pripravo pri visokih temperaturah.
- Ko pripravljamo hrano pri nizkih temperaturah, uporabimo avokadovo olje in olje makadamije, drugače pa uporabljamo ekstra deviško hladno stiskano olivno olje.
- Drugi primerni viri maščob pri lchf dieti so naslednji: semena, oreški, kokos, ingver, avokado, kakavovo maslo in masla iz oreškov in semen. Previdni moramo biti pri uporabi masla iz indijskih oreškov in pistacij, saj vsebujeta veliko ogljikovih hidratov. (a)
Dovoljeno sadje in zelenjava pri lchf prehranjevanju
- Listnata zelenjava, zelje, cvetača, bučke, brokoli, paradižnik, paprika, redkvice, repa, koleraba, čebula, česen, zelena, jajčevci, morska zelenjava – odsvetuje se uživanje krompirja!
- Sadje uživamo predvsem nizkohidratno, kot je jagodičevje, kokos, avokado, rabarbara, limete in limone!
- Kot dodatek lahko uživamo tudi sveža ali posušena zelišča in začimbe. Posegamo lahko tudi po nesladkanih izdelkih iz paradižnika, kisle kumarice, kislo zelje, kokosove aminokisline…Privoščimo si lahko temno čokolado, nizkohidratna sladila, surov kakav v prahu in kakovosten beljakovinske prehranske dodatke.