- On
- By
- Categories: Aktualno, Gostujoči članki
Zdravilne rastline za čaj, ki vas bo razveselil
Ko nabirate rastline v naravi, jih doma čimbolj kvalitetno posušite in uporabili jih boste lahko kot zdravilne rastline za čaj. Pri tem je glavno vprašanje, ki se nam postavlja, kako pripraviti takšne mešanice zdravilnih rastlin, ki nam bodo všeč tudi po okusu in bodo hkrati primerno darilo za obisk prijateljev.
Zdravilne rastline za čaj so včasih tudi grenke – kako jih pripravimo, da bodo okusne?
Pelin in tavžentroža spadata med zdravilne rastline za čaj in slovita po svojem grenkem okusu. Zato je pomembno, da ju vsaj za začetek, dodajamo v manjši meri in poleg njiju uporabimo rastline, ki bodo njun okus nekoliko omilile. Znano je, da grenak okus omilijo maščobe, zato je primerno pelinov čaj in čaj, ki vsebuje tavžentrožo, mešati z mlekom ali rastlinskim mlečnim napitkom. Pri tem odsvetujemo uporabo sojinega mleka, ker je samo po sebi neprijetnega okusa, zato tudi v čaju njegov okus ne bo kaj posebnega.
Za izboljšanje grenkega čaja priporočamo dodatek rastlin, ki imajo veliko eteričnih olj. Tu je prva izbira meta, nato melisa, pa tudi hibiskus in rožmarin pritičeta tej mešanici.
Obvezen dodatek za izboljšanje grenkega čaja pa je sladkoben okus. Tu ne mislimo, da bi takoj posegli po sladkorju. Najprej preizkusite komarček, nato oslad, šele potem uporabite sladkorne nadomestke kot so med, melasa ali trsni sladkor.
Grenčine so bile vsakodnevna začimba naših babic
Grenčine imenujemo skupino snovi, ki spadajo med sekundarne presnovke in se v rastlinah nahajajo z namenom borbe proti sovražnikom. Mlade rastline vsebujejo manj sekundarnih metabolitov, starejše rastline pa vse več, saj je za njih obramba ključnega pomena. Grenak okus bo mnoge rastlinojede odvrnil, da bi rastlino pojedli v celoti in rastlina ne bi mogla opraviti poslanstva, ki ji je namenjeno. To je tvorba semena ali drugačen način razmnoževanja z namenom ohranjanja vrste.
Zanimalo vas bo tudi: Kdaj nabiramo zelišča, da so primerna za uporabo v kulinariki
Grenčine pa so tudi zdrave, saj spodbujajo delovanje jeter in žolčnika, ki tako pospešeno izločata toksine iz telesa. Ne bojmo se torej grenčin, ampak jih poskušajmo pripraviti tako, da nam bodo v prehrani postale nepogrešljive(1).