- On
- By
- Categories: Aktualno
Zdravo počutje zaposlenih
Tematski sklop zdrave prehrane in zdravega počutja, katerega želimo predstavljati že iz naše osnovne spletne strani, nedvomno vključuje tudi skrb za zdravo počutje zaposlenih.
O zdravem počutju zaposlenih, danes na srečo, govori že ogromno študij (1), hkrati pa optimizem vliva na področju skrbi za dobro počutje zaposlenih tudi dejstvo, da vse več agencij, ki skrbi za takšno ali drugačno motivacijo zaposlenih, dela na tem, da za zaposlene organizira vedno več zabavnih, sproščujočih ter aktivnosti polnih, dogodkov in team buildingov (npr. ETC Adriatic)
Ker smo o organizaciji team buildingov govorili tudi že v prispevku na povezavi, toplo priporočamo, da si ogledate še zapis, ki je pripravljen tam.
Coaching za več zdravja in dobrega počutja
Nedvomno sodi k doseganju boljših poslovnih rezultatov, zdravo počutje zaposlenih. Pri slednjem pa je zato ključen coaching zaposlenih. Le ta lahko poteka na individualni ravni, lahko pa preko različnih skupinskih delavnic, coaching za zdravo počutje in motivacijo zaposlenih, izvajamo skupinsko. Na Vitja.si so pripravili na to temo celo prispevek z naslovom Zdravi in vitalni v javnem sektorju (ki se pretežno usmerja na zdravo počutje zaposlenih znotraj javnega sektorja).
Seveda je dobro počutje povezano s samo psihologijo dela, saj je povsem jasno, da nezdravo bivalno in delovno okolje, zraven stresa in ne doseganja poslovnih ciljev, prinaša dolgoročno nezadovoljstvo in težave. Ki jih potem zaposleni pogosto nosijo tudi s seboj domov.
Zdravo počutje zaposlenih in sinergijski učinki
Odvisno od narave dela je treba vedeti, da je vlaganje v duševno zdravje in dobro počutje delavcev ključno pri zagotavljanju koristi za podjetje, saj ni vseeno kako se na delovnem mestu počutijo zaposleni, kako le ti med seboj komunicirajo, kako so vešči pogajanj in navsezadnje uporabe vedno novih orodij in seveda kako med seboj sodelujejo.
Sinergijski učinki zaposlenih se namreč dosegajo le zgolj skozi veliko vloženega napora v zdravo počutje zaposlenih, zato je tako aktivna motivacija, kot tudi splošen trud za dobro počutje, izjemnega pomena za celotno sliko zdravega podjetja.
Navsezadnje se je treba zavedati, da zdravje zaposlenih ustvarja dodano vrednost zato bi morali skrb delodajalca za zdravje zaposlenih v marsikaterem podjetju, uvrstiti na prvo mesto. Duševno zdravje in upravljanje dobrega počutja zaposlenih je obravnavano v marsikateri strokovni reviji in priročnikih za obvladovanje psihosocialnih tveganj in absentizma.