- On
- By
- Categories: Aktualno
Kako pozdraviti glivično vnetje nožnice
Srbeča in pekoča nožnica je težava, ki pesti mnoge ženske. Zaradi glivičnega in bakterijskega vnetja nožnice ženske najpogosteje obiščejo svojega osebnega zdravnika ali ginekologa. Glivičnih vnetij spodnjega urogenitalnega trakta je manj, a se pogosto ponavljajo. Najpogostejši vzrok je Candida albicans, takšno glivično vnetje nožnice ima vsaj enkrat v življenju kar tri četrtine žensk, 45% pa jih ima glivično vnetje vsaj dvakrat letno.
Zakaj pride do srbeče in pekoče nožnice?
V nožnici so sicer normalno prisotni številni mikroorganizmi, ki v natančno reguliranem ravnovesju sestavljajo normalno vaginalno floro. Najpomembnejši so lakrobacili, ki zaradi izločanja mlečne kisline vzdržujejo kisel Ph v nožnici. Pri ženski v rodni dobi je normalen Ph nožnice med 3,8 do 4,2. Razrast patogenih mikroorganizmov je zavrt, če je Ph nožnice manjši od 4,7. Številni zunanji vplivi lahko porušijo to krhko ravnovesje. Nanj lahko vplivajo razna sredstava za intimno nego, vložki, tamponi, kontracepcija, antibiotiki, spolni odnosi, stres in tudi spremembe hormonskega ravnovesja, kar se lahko zgodi pred puberteto, po menopavzi ali po odstranitvi jajčnikov.
Glivično vnetje nožnice lahko pozdravimo tudi same!
Pri glivičnem vnetju nožnice si lahko pomagamo z mazilom iz zelišč, ki nam pomaga v boju proti glivicam, virusom, bakterijam in vlaži suho sluznico v nožnici.
Mazilo proti glivicam
Na vodni kopeli zmešamo 40 ml macerata ognjiča, 40 ml macerata šentjanževke, 40 ml macerata smilja, 40 ml macerata plahtice, 40 ml macerata hrasta in 65 ml čebeljega voska. Nazadnje dodamo še 100 kapljic eteričnega olja čajevca, vse dobro premešamo in prelijemo v čiste kozarce. Količine zadostujejo za 200 ml mazila.
Mazilo uporabljamo prve tri dni dva do trikrat na dan, nato pa enkrat do dvakrat na dan, mažemo čim globje na intimno sluznico. Mazilo nanašamo vse dokler imamo vneto nožnico, najbolje dva meseca neprekinjeno. Nato naredimo tridesetdnevni premor in nato vse skupaj še enkrat ponovimo.
Zdravilne lastnosti zelišč za mazilo za vnetje nožnice
- ognjič ublaži srbenje
- šentjanževka blaži vnetje, deluje na vse vrste glivičnih in virusnih infekcij
- smilj deluje protivnetno in obnavlja kožo
- plahtica regulira hormone in deluje na vse vrste bakterij
- hrast deluje protivnetno in ščiti pred toksičnostjo
- čajevec deluje antibakterijsko, antivirusno in protiglivično, prav tako deluje proti candidi in klamidiji
Priporočilo: preberite si še članek na prvi strani