Kaj je HDR in kaj to pomeni za vaš televizor
- Home
- Gostujoči članki
- Kaj je HDR in kaj to pomeni za vaš televizor
- On
- By
- Categories: Gostujoči članki
Kaj je HDR in kaj to pomeni za vaš televizor
Kaj je HDR? Boljša slika, več detajlov in večji kontrast – v 5-ih standardih
Na trgu je vedno več televizorjev, ki omogočajo HDR. In kaj je HDR? Te tri črke so zelo pomembne pri kakovosti zaslona, vendar jih večina ljudi zmeša z ločljivostjo in drugimi parametri. Zato bomo tokrat razložili, kaj se v resnici skriva za tem “akronimom”.
HDR točka se skriva v prikazu svetlosti in milijardi barvnih območij
Za začetek: HDR* je kratica, ki pomeni visoko dinamično območje. Najlažje si je to razlagati, da je to širši barvni kontrast, kot je to pri običajni televiziji. Seveda pa je celotna zgodba veliko bolj zapletena. Tisti aparati, ki lahko predvajajo HDR, predvajajo svetle oz. bele barve svetlejše, temne barve pa so temnejše. Pomembno je vedeti, da lahko ima HDR veliko oblik.
Tip visoke dinamičnosti, ki ga lahko prikaže vaš televizor. Ne smemo pa tega zamenjevati z možnostjo HDR fotografij, ki so bile nedavno dodane pametnim telefonom. Oba sicer imata za posledico slike, ki imajo večji kontrast svetlobe in teme. Toda način, kako delujejo, je povsem drugačen. Z videoposnetkom dobimo izboljšano barvno in kontrastno razmerje barv, vendar se tega nikakor ne da doseči z združevanjem večih slik. Vse to je povezano z načinom prikaza slike na zaslonu in izvirno vsebino, ki se uporablja za to.
Na voljo so številne tehnologije, ki omogočajo HDR na zaslonu televizorja
Medtem, ko je na standardnem TV zaslonu, vse pod določeno svetlostjo, prikazano v istem odtenku črne barve, obseg HDR zaslona deluje drugače. HDR omogoča, da prepoznamo razliko med nekaj resnično črnega in nečim, kar je le zatemnjeno. Zato HDR uporabljajo tudi filmski producenti in oblikovalci v Hollywood-u, pa tudi v drugih velikih avdiovizualnih središčih. HDR prinaša medije bližje temu, kar vidi človeško oko. S tem se ustvari bolj realistične podobe – od prizorov, ko je prikazano sonce, do temnih nočnih posnetkov na mestnih ulicah.
Hitro se razvadimo, da si lahko hkrati ogledamo podrobnosti, prikazane v senci in najbolj podrobno tudi malenkosti na zelo osvetljenih scenah. Zelo hitro pa tudi ugotovimo, kako zelo so standardne slike dolgočasne in “sprane”. HDR premore veliko adutov v primerjavi s standardnim prikazom in dinamiko slike. Ko se je pričeli prehod iz standardne tehnologije v HD, je bila velikost zaslonov, ki so bili v uporabi, precej manjša, kot je to sedaj. Že samo dodatni “piksli*” so bili dovolj za pretvorbo slike v HD. Zdaj so zasloni veliko večji, zato ni dovolj, da se doda več pik. Obstajajo pa seveda še drugi dejavniki, ki jih je mogoče izboljšati. HDR tu doda dodatne barve, večjo jasnost pri sencah, prefinjeno poudarjanje podrobnosti.