- On
- By
- Categories: Aktualno
Čaj – skodelica zdravja
»Mon dieu«, je vzkliknila Liselotte Pflaška, svakinja Ludvika XIV., »le kako je lahko razumnemu in zdravo občutljivemu človeku v zadovoljstvo nekaj tako smrdljivega in grenkega,« ko je prvič poskusila čaj. Nekatere vrste čaja so v resnici bolj trpke kot druge, zato so Angleži v svojih čajnih vrtovih ob čaju postregli tudi s pecivom, grof Sandwich pa je prvi ponudil obložene kruhke, ki jih imenujemo sendviči.
Zdravilne moči čaja poznamo že več kot 2000 let. Zdravje v skodelici čaja ni koncentrirano, temveč je potrebno pitje vnesti v dnevno rutino in prehrano, da začutimo njegove pozitivne lastnosti. In vendar je kot z vsako navado in razvado tudi s čajem tako, da pretiravanje škodi, zato naj bo zmernost prvo vodilo pri pitju tega zdravega napitka.
V nadaljevanju povzemamo 8 razlogov, zakaj vnesti čaj v svojo dnevno rutino:
- Čaj nas zbudi in podaljšuje našo budnost
Prednost pravih čajev je v tem, da je absorbcija kofeina v telo drugačna kot pri kavi, kar se odraža tudi pri našem počutju. Pri kavi je val budnosti sunkovit, a traja kratko. Pri čaju pa se kofein sprošča počasneje in njegove učinke čutimo dlje časa. Če potrebujete nekaj, kar vas drži budne in zbrane tekom celega dne, potem je čaj pravi odgovor.
- Čaj skrbi za hidracijo telesa
V vsakem nasvetu za zdravo življenje je tudi nasvet: »Piti dovolj tekočine«. Nekateri raziskovalci so predlagajo liter vode na vsakih petindvajset kilogramov telesne teže, kar pomeni, da je potrebno ob teži 60 kg je popiti 2,4 l tekočine. Vsekakor je voda primerna za hidracijo, vendar je čaj brez sladkorja in dodatkov idealno dopolnilo vodi. Čaj vsebuje tudi rudnine, minerale in ostale hranljive snovi, ki telesu pomagajo pri regeneraciji. Ob tem pa vsebujejo tudi antioksidante (katehine), ki dopolnijo učinke tekočine. Kava, pa po drugi strani, povečuje izločanje tekočine iz telesa. Če se res ne morete odpovedati kavi, vam predlagamo pitje zeliščnih čajev, ki nimajo dodatnega kofeina (ga je že dovolj v kavi), pomagajo pa pri hidraciji in pri vnašanju mineralov v telo.
- Čaj vsebuje ogromno antioksidantov
V zelenem čaju je neprimerno več katehinov kot v črnem čaju (v zelenem čaju predstavljajo katehini kar 15-20% deleža polifenolov, v črnem čaju pa le okoli 3%), zaradi česar zeleni čaj deluje močno antioksidativno (katehini delujejo kot lovilci radikalov ter zaščitijo celice). A vendar se antioksidantov ne da jemati na zalogo, temveč je potreben stalen in zadosten (ne prevelik!) vnos. S pitjem, predvsem zelenih vrst čaja, lahko poskrbite za preprečevanje oksidativnega stresa vašega telesa, poleg tega pa antioksidanti poskrbijo za svež in mladosten videz.
- Pomemben pri vzdrževanju telesne teže
Nekatere raziskave dokazujejo, da pitje zelenega čaja pospešuje metabolizem (najboljši čaj za to je Pu Erh) in zmanjšuje apetit. Iz lastnih izkušenj lahko trdimo, da jutranja skodelica Pu Erha prijetno poživi in istočasno ureja prebavo. Urejena prebava je prvi korak k nižji telesni teži. (Zgolj pitje zelenega ali katerega koli čaja brez dodanega gibanja in spremenjene prehrane ne bo imelo bistvenih vplivov na težo).
- Čaj povečuje moč kosti
Avstralska študija je nedavno odkrila, da ljudje, ki redno pijejo čaj imajo tudi močnejše kosti in imajo zato manj možnosti, da se pri njih razvije osteoporoza. Zahvala gre predvsem velikemu številu katehinov, ki so v čaju.
- Čaj sprošča in zmanjšuje stres
Čeprav velja, da zeleni čaj poživlja, lahko z enako zagotovostjo trdimo, da tudi sprošča. Pri zelenem čaju se omenjen uravnovešen in enakomeren poživljajoč učinek najlažje opazi. Na duševni ravni sprošča, spravi nas v dobro voljo, izboljša razpoloženje in ne povzroča živčne napetosti. Njegovo pitje se nam na dolgi rok globoko obrestuje in nas obdari s povečano zbranostjo misli, ostrejšim zaznavanjem, povečano lucidnostjo ter vsakodnevnemu prispevku k ohranjanju našega zdravja in mladosti ter naše lepote, tako telesa kot duha.
- Zeleni čaj pripomore pri zdravju zob
Ob koncu 19. stoletja so ugotovili, da karies povzročajo bakterije, ki najprej proizvajajo v vodi netopne glukane iz sladkorja ali druge hrane. Ti glukani se prilepijo na zobni emajl, kot ploščice, v katerih so kisline, ki uničujejo zobni emajl. Zdravstvena stroka je ugotovila, da katehin v zelenem čaju zavira delovanje bakterij in nastajanje glukana ter deluje protibakterijsko. Ker čaj vsebuje flourid, ki pomaga pri preprečevanju kariesa in je pomoč pri močnih in zdravih zobeh. Črni čaj, ooleong in zeleni čaj zavirajo bakterijo (streptocosu mutans), ki najbolj pospešuje propadanje zob. Otrokom lahko pri skrbi za zobe pomagate tudi tako, da pripravite ustno vodico na osnovi zelenega čaja, s katerim si lahko po jedi sperejo zobe.
- Pitje čaja je cenejše kot pitje kave
Za pripravo kave potrebujete žlička ali dve kave na skodelico, kar je lahko 3-6 žličk dnevno. Priporočljiva količina zelenega/pravega čaja je do 4-6 skodelic dnevno. Za skodelico vode je potrebna žlička čaja in iz iste žličke čaja lahko skuhamo tri skodelice čaja in tako dnevno porabimo le 2 žlički čaja. Na koncu je račun preprost, mar ne?
Priporočamo še: Zlata vredne borovnice
Ključne besede: čaj zdravje