- On
- By
- Categories: Aktualno
Zdrava prehrana nasveti
Spodaj je napisan prispevek z naslovom Zdrava prehrana nasveti, po povzetku pogovora z ustvarjalci spletne strani Omega3.si.
Sprememba vašega načina prehranjevanja se zgodi v trgovini, ob samem nakupovanju. Nikoli ne kupujte za vsak primer, ne nakupujte lačni, prav tako se izogibajte policam s sladkarijami in prigrizki, v vrsti pri blagajni pa raje pišite prijateljici SMS, kot da se ozirate po poličkah s čokoladicami, ki so tam zato, da vam trgovci prodajo slaščice še v zadnjih minutah, ko ste v trgovini.
Kot že rečeno, vam priporočamo, da imate s sabo vedno seznam živil, katera potrebujete, ta pa naj nastane na podlagi vašega jedilnika.
Eden pomembnejših dejavnikov pri nakupni odločitvi naj bo deklaracija. Na živilih vedno piše, koliko kalorij vsebujejo in kakšne vse dodatke vsebujejo, zato naj vam ne bo škoda časa za branje deklaracij, saj boste s tem zelo pripomogli k bolj zdravemu prehranjevanju sebe in vaše družine.
Zdrava prehrana nasveti – nekaj napotkov za “zdravo” nakupovanje
- Namesto mastnih sirov se navadite na lahke, ki vsebujejo manj kot 25 % maščobe.
- Izberite mleko z manjšim deležem maščob.
- Vedno izbirajte mlečne izdelke z nižjim deležem maščob, a ta delež naj se vendarle giblje okoli 1 %, saj boste v nasprotnem primeru kupili izdelek z zanemarljivo vsebnostjo maščob, ki pa bo lahko zaradi sadja in ostalih dodatkov vseboval veliko kalorij. Sicer pa smo že pisali o tem, kako izbrati pravi jogurt.
- Na deklaraciji vedno iščite vsebnost maščob, beljakovin in kalorij, deklaracije pa berite tudi na mesnih izdelkih, saj imate tudi tam vedno na izbiro izdelek z manjšo vsebnostjo maščob. Maščobe naj bodo v pravem razmerju (omega 3, omega 6, omega 9).
- Olja, margarine, masti so vidne maščobe, pri katerih lahko enostavno merite, koliko jih zaužijete. Posebej pozorni bodite zato pri skritih maščobah, katere najdemo v sirih, namazih, majonezah, paradižnikovih prilogah, tatarski omaki, paštetah, kakor tudi v salamah. Vodilo pri nakupu le-teh naj bo zopet deklaracija.
- Bodite pozorni na pravilno embaliranje – olivno olje naj bo v temni steklenici, vakuumsko pakirani izdelki naj bodo res vakuumirani, torej preverite, da je embalaža nepoškodovana.
- Izberite kruh iz polnovredne moke in z dodatkom semen, izogibajte se belemu kruhu in beli moki. Kruh s semeni pa še ne pomeni, da je narejen iz polnozrnate moke, kot je zmotno prepričanje mnogih!
- Zamislite si testenine malo drugače. Izberite graham, pirine in sojine testenine, ki so bolj zdrave in tudi bolj nasitne, zato jih boste posledično pojedli manj.
- Sadni sirupi so polni sladkorja in umetno barvilo – tistih zlobnih E-jev, o katerih nenehno poslušamo. Raje si sok naredite sami doma, trenutno zelo aktualen je recimo bezgov sok, poleti pa je odličen tudi doma narejeni ledeni čaj.
- Izberite napitke z manj oz. brez dodatnega sladkorja. Če že morate kupiti sok, kupite 100 % sok in ga doma razredčite z navadno vodo v razmerju 1:3 – sok:voda. Tako boste pili bolj zdravo pijačo, kot če v trgovini kupite nektar, ki vsebuje zgolj 20-50 % sadja, navadno pa ima dodan tudi sladkor.
- Voda je najbolj zdrava pijača, a naj bo brez okusa! Če želite okus, si vanjo sami stisnite limono.