- On
- By
- Categories: Aktualno, Gostujoči članki
Naj bo skrb za oči v zrelih letih vaša prioriteta
Že ko dopolnite 40 let, se možnosti, da boste imeli težave z vidom, začnejo počasi povečevati. Slabši vid na kratke razdalje lahko občutite zlasti pri branju in delu z računalnikom. Mogoče v restavraciji ob slabi svetlobi s težavo preberete jedilnik. Opažate, da so roke prekratke. Gre za običajno spremembo zmožnosti fokusiranja očesa, imenovano presbiopija, ki se z leti seveda ne izboljša. Pametno je, da se na tej točki prijavite na pregled za oči, a vendar obstaja kar nekaj rešitev, s katerimi lahko izboljšate vid. Pozivamo vas, da skrb za oči postavite visoko na mesto prioritet v prizadevanju po boljšem zdravju, saj dober vid odločilno prispeva h kakovosti življenja. V nadaljevanju preberite, kako poskrbeti za svoje oči, da vam bodo še dolgo dobro služile.
Skrb za oči vključuje zdravo prehrano
Če se prehranjujete zdravo, prispevate k splošnemu dobremu zdravju, torej krepite tudi oči. Vitamin A je prvak med vitamini za zdrave oči, vendar nikakor ni edini, ki pripomore k boljšemu vidu in zdravju oči. Če želite dobro svojim očem, vsekakor v svojo prehrano vključite živila, bogata z vitaminom D, vitaminom C, vitaminom E, bakrom in cinkom. Novejše raziskave kažejo tudi na izreden pomen resveratrola v prehrani, izjemnega polifenola, dobro znanega po svojih protivnetnih učinkih, ki ga najdete predvsem v vinu.
Tudi lutein in zeaksantin, dva pigmenta, ki se povečini nahajata v zeleni listnati zelenjavi in koruzi, odlično varujeta oči in pomagata pri preprečevanju degeneracije makule. Več o tej neugodni očesni bolezni lahko preberete na povezavi. Treba se je zavedati, da so ključni pri obvladovanju bolezni antioksidanti, ki se po večini nahajajo v sadju in zelenjavi. Ogromno razlogov torej, da pohrustate tisti korenček ali si privoščite veliko skledo solate.
Vse prevečkrat v naš jedilnik pozabimo vključiti ribe, čeprav so odlične za oči. Ribe, kot so skuša, divji losos in trska, so bogate z DHK, maščobno kislino, ki krepi celične membrane, tudi tiste v očeh. Poleg tega pomagajo tudi pri težavah s suhimi očmi, ki nas rade doletijo v zrelih letih, saj hormonske spremembe in spremenjena kakovost solznega filma z leti terjajo svoj davek.
Poskrbite za oči s posebnimi vajami
Mogoče vas bo presenetilo, a tudi v očeh so mišice in tudi z očmi je mogoče telovaditi in poskrbeti, da ostanejo v dobri formi. Vabimo vas, da skrb za oči postane vaša prioriteta tudi z izvajanjem spodnjih vaj. Mesec dni jih dosledno izvajate, počasi se bodo začele kazati razlike.
- Udobno se namestite v sedeč položaj, zmehčajte vrat in ramenski obroč.
- Najprej oči segrejte s toplimi dlanmi: pokrijte jih z dlanmi za 5 sekund in ponovite 3x.
- 3x poglejte skrajno navzgor in navzdol.
- 3x obrnite pogled skrajno desno in levo.
- 3x krožite z očmi, najprej v levo smer, nato v desno.
Za treniranje ostrine vida držite svinčnik najdlje možno stran od sebe in se osredotočite nanj. Nato ga približajte, da je od oči oddaljen približno 15 cm. Vajo ponovite desetkrat.
Vadba za telo bo koristila tudi očem
Strokovnjaki priporočajo vsakodnevno telesno vadbo, saj blagodejno vpliva na celotno telo, tudi oči. Ni treba, da izberete intenzivno vadbo, zadostuje že hitra hoja.
V zadnjih letih se kopičijo znanstvena dognanja o pomenu redne telesne vadbe za oči. Če smo aktivni, se zmanjša možnost za nastanek sive mrene, starostne degeneracije rumene pege in glavkoma. Vadba zniža očesni pritisk ter poveča dotok krvi v očesni živec in mrežnico, kar izboljša splošno zdravje oči in vid.
Svojim očem privoščite počitek
Nujno je, da v moderni dobi očem privoščite počitek. Zaprite oči za nekaj minut. Presenečeni boste, kako osvežujoče bo počitek deloval na vaše oči. Če delate za računalnikom, priporočamo, da upoštevate pravilo 20–20–20: vsakih 20 minut umaknite pogled od ekrana za 20 sekund in se zazrite 20 metrov v daljavo. Res se sliši preprosto, a ta vaja zaščiti vaše oči pred pretiranim naporom ali utrujenostjo. Še več informacij o skrbi za pekoče oči na delovnem mestu najdete tukaj.
Skrb za oči vključuje dovolj spanca
Nekaj minut počitka za oči ni dovolj. Vaše telo zahteva reden, miren spanec. Vsak zdravnik vam bo pridigal o pomenu spanja za vaše zdravje in dobro počutje. Ko se vaše telo dovolj spočije, se vaše oči obnovijo.
Kdor skrbi za oči, ne kadi
Kajenje je nezdravo za celotno telo, prispeva pa lahko celo k slepoti. Bistveno poveča vaše možnosti za nastanek sive mrene in lahko povzroči starostno degeneracijo rumene pege. Poleg tega lahko kajenje zmanjša število antioksidantov, ki so koristni za vaše oči.
Skrb za oči na vsakem koraku
Veliko stvari, s katerimi smo v stiku vsak dan, lahko škoduje očem. Ni dobro, če predolgo sedimo za računalnikom, če nam v oči prepogosto zaide klorirana bazenska voda ter če pri branju uporabljamo slabo osvetlitev in fluorescenčne luči. Bodite pozorni na te stvari in storite vse, kar je v vaši moči, da zaščite oči.
Redno opravljajte preglede oči
Ne čakajte, da pride do težav z vidom, preden se odločite za pregled oči. Lahko se zgodi, da se boste na zdravnika obrnili prepozno. Redni pregledi oči so nujni, saj lahko zgodnji pregled pomaga diagnosticirati težave, preden postanejo hude. Dejansko je večino napak vida mogoče odpraviti, če jih odkrijemo zgodaj.
Zakaj koristijo redni pregledi vida pri oftalmologu?
- oftalmolog vam prilagodi dioptrijo za očala in kontaktne leče: Vid se spreminja s časom in očala, ki so vam nekoč najbolj ustrezala, morda zdaj škodijo vašim očem.
- ugotovi lahko prisotnost škilavosti: okulist preveri, ali sta očesi usklajeni in dobro sodelujeta med sabo. Škiljenje povzroča težave z zaznavanjem globine.
- prepozna težave s sodelovanjem obeh očes: čeprav ne škilite, ni nujno, da očesi med sabo tudi pravilno sodelujeta. Tovrstne težave z vidom lahko povzročijo glavobole, napor v očeh in druge težave, ki vplivajo na branje in druga opravila na blizu.
- odkrije lahko prisotnost očesnih bolezni: številne očesne bolezni, na primer glavkom in diabetična retinopatija, v zgodnji fazi nimajo simptomov. Okulist lahko poišče zgodnja znamenja bolezni. V večini primerov zgodnje odkrivanje in zdravljenje očesnih bolezni pomaga znižati tveganje za trajne posledice.
- ugotovi lahko tudi pojav drugih bolezni: s pregledom očesa lahko oftalmolog pove, ali se na očeh kažejo posledice sladkorne bolezni, visokega krvnega tlaka, holesterola ali kakšne druge težave.
V zrelih letih moramo več skrbi posvečati sebi ter svojemu telesu in oči niso pri tem nobena izjema. Če vam je mar za oči, poskrbite za zdravo prehrano, dovolj gibanja in redne obiske zdravnika, da vam bodo oči služile še pozno v starost.