- On
- By
- Categories: Aktualno
Kdaj nabiramo zelišča, da so primerna za uporabo v kulinariki
Za nabiranje in sušenje zdravilnih rastlin izberemo dneve, ki so za to primerni po setvenem koledarju. Ne zanemarimo pa tudi, da naše počutje pogojuje, kdaj nabiramo zelišča. Večina zeliščarjev se drži setvenega koledarja Marie Thun, lahko pa posežemo tudi po drugih koledarjih, če je njihovo delovanje potrjeno v praksi.
Kako nabiramo zdravilna zelišča, da bodo vsebovala maksimalno zdravilnih učinkovin
Bodimo pozorni, da liste mete obiramo na dan za list. Takrat se bo njihova aroma najbolj izrazila tudi v čaju ali jedeh, ki jih bomo pripravili iz mete. Seveda pri meti ne smemo pozabiti, da je že od same sorte mete odvisno, kako dober bo čaj in kako močnega okusa bo omaka, ki jo bomo začinili.
Druga stvar, na katero bodimo pozorni, je, da rastline pri nabiranju čim manj poškodujemo. Kadar nabiramo korenine, pazimo, da jih ne ranimo, saj bi iz korenine iztekel sok in z njim zdravilne učinkovine, ki jih želimo čimbolj zadržati v rastlini, ki jo nabiramo (1).
Kdaj nabiramo zelišča in kdaj je optimalen čas za njihovo shranjevanje
Koledar nabiranja zdravilnih rastlin po Marii Thun najdemo kar na spletu, še laže pa ga uporabljamo, če ga vsako leto znova kupimo v trgovinah za vrtičkarje in trgovinah z zdravo prehrano. V knjigi s podrobnim koledarjem najdemo tudi podrobne napotke, kako koledar uporabljati. Pove nam na primer, kdaj je pomembno, da se točno držimo ure po koledarju in kdaj to ni tako pomembno. Če ponazorimo s primerom: pobiranje plodov, ki jih bomo kmalu pojedli, lahko poteka ne glede na koledar, tiste pa, ki jih bomo shranili za pol leta v svoji klet ali shrambi, pa lahko nabiramo le takrat, ko je za to optimalen čas. V nasprotnem primeru, jih lahko napade gniloba ali drugi škodljivci (2).
V praksi najbolj deluje način, ko že v naprej vpišemo dneve v setvenem koledarju, ki jih bomo namenili nabiranju zelišč in zdravilnih rastlin. Poskusite tudi sami.
Želeli boste tudi prebrati: Čaj – skodelica zdravja