- On
- By
- Categories: Aktualno
Fitonutrienti
Fitonutrienti, kakor se z eno besedo imenujejo dopolnila rastlinskega izvora, so hranljive snovi, ki jih najdemo samo v rastlinah. Če uživamo hrano, bogato s temi snovmi lahko zmanjšamo nevarnost:
- Rakavih obolenj
- Bolezni srca in ožilja (Steroli ohranjajo holesterol pod nadzorom)
- Sive mrene
- Okrepimo imunski sistem in
- Zaščitimo tkiva (Lipidi so pomembni gradbeni elementi celičnih ovojnic)
Fitonutrienti in rak
Prvič so fitonutriente povezali z rakom leta 1970, ko so raziskovalci ugotovili, da je pri ljudeh, ki uživajo več sadja in zelenjave, pojavnost določenih vrst raka zelo nizka, med tem ko so pri ljudeh, ki niso uživali sadja in zelenjave, opazili veliko pojavnost istih vrst rakavih obolenj. Ta odkritja so sprožila nove raziskave.
Danes vemo da:
- Vsako sadje in vsaka zelenjava, ki vsebuje veliko fitonutrientov in antioksidantov lahko prepreči maligne neoplazme.
- Nekateri fitonutrenti zavirajo nastajanje rakotvornih elementov, drugi pa pospešujejo proizvodnjo encimov, ki jih nevtralizirajo in uničijo, preden lahko škodijo.
- Nekateri fitonutrienti lahko preprečijo vpliv rakotvornih hormonov na celice, spet drugi pa ubijajo mikrobe, ki so povezani z rakom……
Ameriško združenje proti raku trdi, da bi lahko preprečili vsaj 35% vseh rakastih obolenj, če bi jedli pravilno. V ta namen naj bi pojedli vsaj pet enot (obrokov) sadja in zelenjave na dan, vključno s križnicami, da bi si zagotovili vsaj osnovno zaščito..
Ker pa je to za moderni način življenja velika zahteva, poleg tega pa je vedno bolj vprašljiva tudi kakovost sadja in zelenjave si lahko pomagamo s široko paleto prehranskih dopolnil.
Med najbolj zdrave fitonutriente sodijo:
- Karotenoidi: so antioksidanti, ki jih najdemo v sadju in so topni v maščobah. Običajno so rumen, rdeče ali oranžne barve – delujejo na maščobni del celice
- Flavanoidi: so antioksidanti intenzivnih barv (modre, vijoličaste, zelene, lahko pa tudi rdeče, rumene ali oranžne), ki so topni v vodi. Najdemo jih v sadju, zelenjavi, vinu in čajih – delujejo na vodni del celice
- Sestavine križnic (brokoli, brstični ohrovt, cvetača….):najbolj tipična sta stasulforafan in indol karbinol, ki veliko prispevata k dobremu zdravju – delujejo na celično jedro
- Žveplove sestavine lukovk: to so smrdeče sestavine v česnu in čebuli, ki imajo antibakterijsko delovanje